Lindra pollenallergi med kosttillskott — just nu 15% rabatt på utvalda produkter med koden SPRING15 ➞

Osteoporos, benskörhet & skeletthälsa

Magnesium – mineralet som de flesta behöver mer av

Magnesium – mineralet som de flesta behöver mer av

Magnesiumbrist är vanligt bland befolkningen och kan dessvärre leda till båda lätta och svåra hälsobesvär. Vi behöver få i oss magnesium regelbundet och i den västerländska kosten finns det alldeles för lite magnesium. Läs mer om detta viktiga mineral.

Läs mer

Starkare skelett med K-vitamin

Lästid: 3-4 min
Starkare skelett med K-vitamin

Benskörhet är ett vanligt problem bland kvinnor efter klimakteriet. I Sverige inträffar omkring 70 000 frakturer om året som beror på benskörhet – framför allt i handled, överarm, höft eller kotor. Ofta är det inte förrän ett benbrott har skett som problemet med för poröst skelett upptäcks.

Läs mer

Grått hår och nedsatt bentäthet

Lästid: 1 min
Grått hår och nedsatt bentäthet

Tidigt grånande hår är förknippat med flera hormonella störningar, vitiligo (autoimmun sjukdom med bortfall av pigmentering i huden och håret.) och åldrandeprocessen.

Läs mer