Graviditet, bebis & barn

Jodbrist ett vanligt problem, speciellt bland gravida

Lästid: 3-4 min
Jodbrist ett vanligt problem, speciellt bland gravida

Jod är ett mineral som behövs bland annat för sköldkörtelns funktion, för fostertillväxt och barns mentala utveckling. Störst behov har gravida och ammande kvinnor, och forskningen visar att många ligger i riskzonen för jodbrist. Enligt en undersökning från 2015 får svenska kvinnor i sig för lite jod i kosten för att tillgodose det stigande behovet under graviditeten.

Läs mer

Studie om kosttillskott och graviditet

Lästid: 2–3 min
Studie om kosttillskott och graviditet

Ny studie visar att kosttillskott av DHA (omega-3 fettsyra som finns i fiskolja), D-vitamin, folsyra (folat) och jod påverkar fostret positivt hos den gravida kvinnan. 

Läs mer

Infertilitet och CoQ10

Lästid: 1–2 min
Infertilitet och CoQ10

Spermier är extremt känsliga för oxidativ stress som orsakas av en obalans mellan fria radikalsystem och antioxidantsystem i mannens reproduktionsorgan. 

Läs mer

D-vitaminbrist hos för tidigt födda

Lästid: 1–2 min
D-vitaminbrist hos för tidigt födda

Studie visar att D-vitaminbrist är vanligt hos för tidigt födda barn. Fostret erhåller all D-vitamin via modern men om modern lider av D-vitamin kommer fostret och även den nyfödda att lida av D-vitaminbrist.

Läs mer